Český chlapecký sbor z Hradce Králové

Český chlapecký sbor z Hradce Králové navazuje na tradici chlapeckého sborového zpěvu na českém území, která začala ve 13. století v Praze v katedrále sv. Víta, pokračovala u brněnských Modráčků se slavným členem Leošem Janáčkem a v novodobé historii pak chlapeckým sborem založeným v Hradci Králové manželi Jiřím a Květou Skopalovými v roce 1982. U zrodu stáli v roce 2010 manželé Jennifer a Jakub Martincovi, zakládající umělecký vedoucí Jakub Martinec v současné době působí jako vedoucí sborových studií a odborný asistent na Memorial University v Kanadě. Hostujícím sbormistrem v sezóně 2013/14 je Lukáš Jindřich. V organizaci zpívá 70 chlapců ve věku od 4 do 21 let, součástí sboru je také přípravné oddělení Zpěváček, které vede zkušená pedagožka a sbormistryně Simona Hlavatá. Klavíristou ČCHS je Martin Fišl.

ČCHS natočil dvě CD, která byla kritikou vysoce oceněna, absolvoval řadu koncertních turné po Severní Americe i zemích Evropy, vystupoval mj. jako zvláštní host na Výroční konferenci amerických sbormistrů NC ACDA v Madisonu. Pro domáci publikum sbor každoročně připravuje koncertní cyklus Královéhradecká zastavení Českého chlapeckého sboru.

Český chlapecký sbor z Hradce Králové je ceněn pro svoji stabilní a charakteristickou zvukovou kvalitu, která je dána především důrazem na jednotnou hlasovou výchovu. Mladí hudební velvyslanci České republiky rozdávají radost ze zpěvu a hudby publiku po celém světě.

Český chlapecký sbor, Hradec Králové

Sbormistr

Lukáš JindřichSbormistr Lukáš Jindřich pochází z řad zpěváků pěveckého sboru Bambini di Praga, ve kterém začínal ve svých pěti letech. Vystudoval sbormistrovství na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity (pod vedením dirigentů Jaroslava Brycha a Marka Valáška). V roce 1999 začal úzce spolupracovat se Školou sborového zpěvu při Bambini di Praga, od roku 2004 byl druhým sbormistrem sboru Bambini di Praga a nejbližším spolupracovníkem PhDr. Blanky Kulínské. Upravil řadu písní pro dětské sbory a flétnové soubory. Natočil několik nahrávek s Dětským pěveckým sborem Českého rozhlasu, má za sebou úspěšné koncerty s Pražskou komorní filharmonií. Se sborem Bambini di Praga absolvoval koncertní turné do Anglie (2006), Německa (2008, 2010) a Jižní Koreje (2006 – 2009). V roce 2010 založil dívčí sbor Cancioneta Praga, jehož je uměleckým vedoucím a od sezóny 2013/14 je hostujícím sbormistrem Českého chlapeckého sboru z Hradce Králové.

Dvorní klavírista

Martin FišlMartin Fišl je dvorním klavíristou Českého chlapeckého sboru. Absolvoval Konzervatoř v Praze a pokračoval ve studiích na Akademii múzických umění ve třídě prof. Leichnera. V roce 2001 se zúčastnil brněnské soutěže Leoše Janáčka a získal II. cenu a cenu za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů. V roce 1996 se stal finalistou světové klavírní soutěže v USA v Salt Lake City. Pravidelně spolupracuje se symfonickými orchestry. Od roku 1994 pravidelně hraje premiéry současných českých autorů, zejména Jarmily Mazourové, Ctirada Kohoutka, Jiřího Matyse, Petra Ebena, Eduarda Douši, Pavla Trojana a dalších. Natáčí pro český rozhlas. Od roku 2000 pravidelně koncertuje po Evropě, Kanadě, USA a Asii jak se sólovým programem pro klavír a duo klavír-housle (s Jakubem Sedláčkem), tak zejména s pěveckými sbory.

Zakládající umělecký vedoucí

Jakub MartinecJakub Martinec stál u zrodu Českého chlapeckého sboru z Hradce Králové jako jeho zakládající umělecký vedoucí. Sborovému umění se věnoval již od dětství. Od roku 2001 pravidelně koncertuje, natáčí CD, DVD i živé nahrávky pro televizi a rozhlas, spolupracuje s předními orchestry, soubory a hudebními osobnostmi. Mezi jeho významné sbormistrovské počiny patří hostování na vánočních koncertech v Meistersingerhalle, Norimberk (2005, 2009), zahajovací koncert sborového cyklu České filharmonie (2006), koncerty v Pantheonu a Basilice Santa Maria Maggiore v Římě pro čelní představitele Vatikánu (2009, 2010), nebo účinkování na významných světových pódiích včetně Grace Cathedral v San Franciscu (2004), Winspear Hall v Edmontonu, Kanada (2006), či Dvořákově síni Rudolfina v Praze. Účastnil se i mnoha mezinárodních hudebních festivalů a soutěží, včetně festivalu Pražské jaro (2004, 2005), AmericaFest International Festival for Boys’ & Men’ Choirs (Minneapolis 2002), Festival d’Ambronay (2006), Mitte Europa (2008, 2009), nebo Světového setkání chlapeckých a mužských sborů (Praha, Hradec Králové 2004, 2008). Nahrávka Brittenova A Ceremony of Carols pod jeho nastudováním a vedením byla oceněna titulem Recording of the Month na Classical Music Web v roce 2004.

Jakub Martinec je od roku 2013 odborným asistentem a vedoucím sborových studií na hudební fakultě Memorial University of Newfoundland.